مهندسی نفت صنعت نفت آبادان

نویسنده: محمد حسن فلاح

 

دانشگاه صنعت نفت شامل 4 دانشکده ی تهران ، آبادان ، اهواز و علوم دریایی محمودآباد شمال می شه که در دانشکده ی نفت تهران رشته هایی نظیر حسابداری ، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی نفت ، MBA و مدیریت و ... تدریس می شود . دانشکده ی نفت اهواز در گرایشهای مختلف مهندسی نفت نظیر مخازن،بهره برداری و حفاری و رشته های گازی دانشجو می گیره.در دانشکده ی علوم دریایی محمود آباد هم به رشته هایی نظیر دریانوردی ، موتور و الکترونیک و مخابرات دریایی و... پرداخته می شه.

اما دانشکده ی نفت آبادان ... جایی که من افتخار تحصیل در اون رو دارم؛

در این دانشکده 4 گرایش از رشته ی مهندسی نفت به نامهای حفاظت ، ایمنی و بازرسی فنی ، اکتشاف  و شیمی آتش وجود داره که از این میان اکتشاف از گرایش های بالا دستی نفت و 3تای دیگه پایین دستی محسوب می شن.

شاید تا الان اگر کسی به شما می گفت مهندسی نفت آبادان قبول شده ، شما با یه لبخند معنی دار بهش نگاه می کردید و تو دلتون می گفتید "این همه درس خوند آخرش رفت اون سر دنیا" !! ... اما می خوام یه خورده دیدگاهتون رو در این مورد عوض کنم . اول اینکه برای قبول شدن تو یکی از دو دانشکده ی اهواز یا آبادان به یه رتبه ی خوب نیاز دارید ... من در ورودی های 86 دانشکده بدترین رتبه ای که دیدم حدود 7000 (رتبه ی کشوری) و بهترین رتبه حدود 2700 بود که البته در دانشکده ی نفت اهواز به دلیل برتری گرایشها این اعداد به 1000 نزدیکتر هستند . در این دانشگاه زبان انگلیسی حرف اول رو می زنه ... کتابهایی که دریافت می کنید همه به زبان انگلیسیه و از همون ابتدا باید عادت کنید که انگلیسی بخونید و انگلیسی بفهمید ! که البته جای نگرانی نیست چرا که خیلی سریع مجبور می شید خودتون رو با این اوضاع وفق بدید و کم کم این موضوع براتون ساده می شه.

دانشکده از نظر ساختمانی ، قدیمی محسوب می شه و به دلیل عدم رسیدگی تقریباً به همون شکل زمان انگلیسی ها باقی مونده! البته از سال گذشته رسیدگی به فضای دانشکده آغاز شده و هم اکنون یک خوابگاه جدید با ظرفیت بالا در حال ساخته که امید می ره در سال تحصیلی جدید بخشی از اون آماده ی اسکان دانشجویان بشه. در حال حاضر شش مجتمع خوابگاهی برای دانشجویان پسر و یک مجموعه برای دانشجویان دختر وجود داره که به احتساب خوابگاه جدید دانشکده به 7 مجتمع خوابگاهی برای پسران تجهیز خواهد شد . تمام خوابگاه ها در محیط دانشگاه قرار دارند . همچنین در حال حاضر کارهای عمرانی دیگری نظیر ساخت زمین چمن دانشکده ، ساخت استخر و زیباسازی فضای دانشکده در حال اجراست .

دانشجویان ورودی بر اساس معدل کتبی و رتبه ی کنکوری و احتمالاً یک آزمون ورودی به دو دسته ی A و B تقسیم می شن که گروه A ماهانه مبلغی حدود 32 هزار تومان و گروه B حدود 16 هزار تومان به عنوان کمک هزینه ی تحصیلی دریافت می کنند و این مبلغ با بیشتر شدن واحدهای گذرانده شده بیشتر هم می شه و تا مرز 52 هزار تومان هم خواهد رسید ... که مبلغی حدود 12 هزار تومان از این کمک هزینه ماهانه برای ژتون غذا پرداخت می شه و یک- سوم هزینه ی کتابها و لوازم تحریر در هر ترم هم همه از این کمک هزینه کسر می شه ... بنابراین دانشجوها دغدغه ی دنبال کتاب گشتن رو نخواهند شد . در پایان هر سال دسته های A و B با یک آزمون جامع دوباره تعیین می شن . پرداخت این کمک هزینه ها منوط به تعهد دانشجو به این که پس از تحصیل در یکی از شرکتهای تابع مشغول به کار شود ، می باشد ، بنابراین به وسیله ی این تعهد نامه ی محضری می شه گفت استخدام آینده ی دانشجو تضمینه . به دانشجویان با معدل کتبی بالای 18 هم در آغاز مبلغ 150 هزار تومان هدیه پرداخت می شه .    

از امکانات دانشکده می شه به مجموعه ی ورزشی مجهز متشکل از سالن چند منظوره ، سالن بدنسازی  ، پینگ پنگ و کشتی -  سایت کامپیوتر دانشکده - کتابخانه ی مجهز- سیستم اینترنت وایرلس در محدوده ی دانشکده - بوفه - سالن آمفی تئاتر(که البته در حال بازسازیه) اشاره کرد . خوابگاه ها شامل اتاقهای 2 نفره ، 3 نفره و 4 نفره هستند که در هر اتاق یک یخچال ، میز و صندلی و کولر موجوده ... برای تماشای تلویزیون سالنی مجهز به یک تلویزیون در هر مجموعه تعبیه شده . سرویسهای بهداشتی به صورت عمومی در جاهای مختلف هر مجموعه قرار گرفته و یک آشپزخانه در هر مجموعه مجهز به چراغ گاز چند شعله و لباسشویی وجود داره . سلف سرویس دانشکده 3 وعده در 7 روز هفته به دانشجویان خدمات می ده .

از مشکلات دانشکده و شهر می شه به هوای بسیار گرم در فصل بهار و تابستان اشاره کرد که البته این گرما درون اتاقها و مکان های آموزشی به دلیل بهره گیری از سیستم های خنک کننده احساس نمی شه ... البته در بهار گذشته شاهد غبارآلود بودن هوای خوزستان به شکلی کم سابقه بودیم که هنوز هم در شهرهای این استان این پدیده وجود داره . از دیگر مشکلات شهر، آب آشامیدنیه ، به صورتی که آب لوله کشی گر چه تا حدودی تصفیه شده است اما قابل خوردن نیست و برای شست و شو ازش استفاده می شه . برای رفع این مشکل در جای جای دانشکده آب سردکن ها و منبع های بزرگ با آب کاملاً تصفیه شده قرار داره که باعث شده مشکل کمبود آب آشامیدنی تمیز احساس نشه . به مشکل دوری از خانواده هم باید اشاره کرد که البته با قرار گرفتن در جو دانشگاه کم کم این موضوع عادی می شه .

در مورد دانشکده ی اهواز هم با اطلاعاتی که بنده طی این یک سال به دستم رسیده و بازدیدی که از اونجا داشتیم باید بگم اونجا از آبادان دانشگاه تره !! ... منظورم اینه که فضای داخلی اونجا بیشتر از آبادان شبیه یک دانشگاهه ... بزرگ بودن و ظرفیت بالای اونجا و همچنین گرایشهای معتبر تره موجود در اون باعث شده توجه بیشتر مسئولین به دانشکده ی اهواز جلب بشه و بیشتر روش کار بشه ... اما یکی از بزرگترین مشکلاتی که دانشجوهای اهواز از اون گله مندند ، محل قرارگیری دانشکده در شهره ... دانشکده در یک محله ی عرب نشین به نام "کوت عبدالله" قرار گرفته که باعث مشکلات زیادی برای دانشجویان شده .

از امکانات آموزشی و پژوهشی دانشگاه می شه به قرارداد های دانشگاه با کتابخانه های الکترونیکی و بانک مقالات علمی معتبر جهانی اشاره کرد که امکان استفاده ی پژوهشی از این کتب و مقالات رو برای دانشجویان فراهم می کنه . امکان شرکت در کلاسهای آموزشی شرکتهای نفتی بین المللی نظیر توتال و عضویت در اونها و بورس تحصیل خارج برای دانشجویان مقبول در آزمونهای ورودی این شرکتها ، از دیگر مزایای دانشگاهه .

برای رفتن از تهران به آبادان و اهواز اتوبوس ، قطار و هواپیما در دسترسه ... که اهواز ایستگاه راه آهن و فرودگاه داره ولی آبادان فقط دارای فرودگاهه و برای سفر با قطار می بایست به ایستگاه راه آهن خرمشهر رفت که فاصله ی 10 کیلومتری خرمشهر و آبادان این امر رو آسان می کنه ... بلیط قطار از تهران تا خرمشهر در حدود 6 هزار تا 9 هزار تومانه و مدت 16 تا 20 ساعت طول می کشه تا از این جا به خرمشهر رسید ... بلیط هواپیما از تهران تا آبادان هم حدود 35 هزار تومانه . مسلماً به دلیل نزدیکتر بودن اهواز به تهران نسبت به آبادان ، این بلیط ها به مقصد اهواز قدری ارزانتر خواهند بود.            

در مدتی که در دانشکده هستید اگر نیاز به خصوصی نداشته باشید شاید اصلاً از دانشکده خارج نشید !! چون همه چیز در محیط دانشکده تامین شده ... ممکنه برای انجام کارهای بانکی ، رفتن به سینما ، استادیوم ، بازدید از پاساژها و جمعه بازارها یا خرید مواد غذایی به خصوص بخواهید سری به داخل شهر بزنید ... که این امر به دلیل وجود مردم خونگرم آبادان و هوای دلنشین شبهای آبادان لذت بخشه !!

قدری در مورد خودم بگم ... من با رتبه ی 2829 منطقه ی یک  و فکر می کنم چیزی حدود 5500 کشوری و معدل کتبی 60/19 در رشته ی مهندسی اکتشاف نفت پذیرفته شدم ... این رشته انتخاب 63 من بود ... از گرایش های نفتی استخراج ، بهره برداری و مخازن رو قبول نشدم ... به دلیل امکانات و شرایط خوب دانشگاه صنعت نفت ، اولین اولویت شهرستان خودم رو این دانشگاه قرار دادم و قبول شدم ... به جز این رشته نمره ی قبولی در رشته های زیر رو هم کسب کردم :

قبول می شدم

مهندسی خط و سازه های ریلی ، مهندسی حمل و نقل ریلی (علم و صنعت) - مهندسی کامپیوتر> سخت افزار (شاهد) -  مهندسی عمران > عمران ، مهندسی برق > کنترل ، مهندسی معماری ، مهندسی کامپیوتر > نرم افزار (امام خمینی قزوین) - مهندسی صنایع > تحلیل ، مهندسی عمران > عمران ، مهندسی کامپیوتر > نرم افزار (قم) - مهندسی صنایع > تولید صنعتی > تکنولوزی صنعتی (صنعتی اصفهان) - مهندسی ایمنی > بازرسی (صنعت نفت) - مهندسی مکانیک جامدات ، مهندسی مکانیک سیالات ، برق (زنجان) - مهندسی مکانیک جامدات ، مهندسی مکانیک سیالات ، برق (سمنان).

در کل باید بگم از تحصیل در این دانشگاه احساس رضایت خواهید کرد ... در دانشکده ی آبادان به خصوص به دلیل کم بودن تعداد دانشجویان صمیمیت بالایی وجود داره و به راحتی با اوضاع شهر و دانشکده انس پیدا می کنید .

 اگه من قرار باشه دوباره انتخاب رشته کنم باز هم همین دانشگاه رو اولویت اول شهرستانم قرار می دم .

به هر حال امیدوارم شما دوستان گرامی هر کجا و در هر رشته ای که مشغول به تحصیل می شید ، موفق باشید ... فقط بر اساس علاقه انتخاب کنید .

 

  
نویسنده : امیر حسین مجیری ; ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٧